
Skavtska pot člana Slovenske zamejske skavtske organizacije (SZSO) posamezniku omogoča rast skozi različne življenjske faze, od mladiča do človeka odhoda. V organizaciji delujejo tri stegi, v vsakem pa veje, volčiči in volkuljice (VV), izvidniki in vodnice (IV), roverji in popotnice (RP) in skupnost voditeljev (SkVo).

Volčiči in voljkuljice
KRDELO
Volčiči in volkuljice doživljajo krdelo kot srečno družino. Krdelo nudi varno okolje, v katerem se volčiči in volkuljice učijo skavtskega bratstva in sestrinstva: skrbijo drug za drugega in si prizadevajo za prijateljstvo.
DŽUNGLA
Preko Kiplingove zgodbe Knjige o džungli volčiči in volkuljice spoznavajo džunglo in življenje v krdelu. Učijo se živeti v vseh pogledih, spoznavajo lepoto, krutost, veselje in žalost.
PLENI
Volčiči in volkuljice lovijo plene z Akelo, Bagiro in Balujem. Pri tem se izpopolnjujejo v opazovanju, usvajanju raznih spretnostih in sprejemanju odgovornosti za doseganje ciljev, ki si jih sami zastavijo.
IGRA
Vse poteka skozi igro, čeprav ni nič zgolj igranje: gre za učenje sodelovanja, empatije, upoštevanja pravil in reševanja konfliktov, pridobivanje spretnosti, kar krepi občutek skupnosti in srečne družine znotraj krdela.

Izvidniki in vodnice
Pustolovščina
Pustolovščina je metodološko orodje, ki izvidnike in vodnice spodbuja k premagovanju izzivov. Omogoča posamezniku pristno življenje v naravi, preizkušanje svojih meja, pridobivanje samozavesti in doživetje nepozabnih izkušnj.
ETAPE
Osebno napredovanje spodbuja posameznika, da osvoji tri etape: odkrivanje, usposabljanje in odgovornost. Preko etap posameznik postopoma razvija svoje skavtske spretnosti tudi s pomočjo doseganja osebnih specializacij.
VOD
Izvidniki in vodnice so razdeljeni v manjše skupine, imenovane vodi. Vsak član ima svojo funkcijo in se tako uči odgovornosti in dolžnosti do skupnosti. Vod načrtuje in izpeljuje podvige, kar krepi skupinsko delo, iznajdljivost in odgovornost.
Četa
Vodi sestavljajo četo, večjo enoto, v kateri se izvidniki in vodnice srečujejo in sodelujejo na večjih dogodkih. Znotraj čete posamezniki razvijajo občutek pripadnosti širši skavtski skupnosti, vodi pa med sabo krepijo zdravo tekmovalnost.

Roverji in popotnice
POT
Pot predstavlja fizično in simbolično izkušnjo hoje, preko katere se roverji in popotnice soočajo z izzivi in doživljajo trenutke refleksije. Odkrivajo svoje meje, krepijo telo in duha ter razvijajo globoko povezanost s stvarstvom. Pot jih vodi po različnih okoljih, vsak dosežen cilj je začetek nove poti.
Skupnost
Roverji in popotnice živijo v skupnosti klana, ki je prostor grajenja odnosov, odločanja in podpore. Skupnost klana se samoupravlja in se ob tem uči osnov demokratične družbe, pomena deljenja in spoštovanja. Posamezniku je skupnost ogledalo, kjer najde navdih za osebno rast.
Služenje
Služenje pomeni brezpogojno pomoč bližnjemu. Roverje in popotnice uči vrednot nesebičnosti, solidarnosti in darovanja. Preko izkušenj postajajo ozaveščeni in odgovorni državljani, pripravljeni ustvariti spremembo v življenjih ljudi in v svoji skupnosti.
Človek odhoda
Pot, skupnost in služenje tvorijo celovito pot rasti in odkrivanja, ki posameznike pripravlja, da postanejo odgovorni in dejavni odrasli v družbi, ljudje odhoda. Ob odhodu se posameznik opredeli, kako bo v svojem življenju udejanjal in nadgrajeval svojo vero, služenje in družbeno politično delovanje.

Skupnost voditeljev
Služenje
Z vstopom v skupnost voditeljev se posamezniki zavzamejo, da bodo služili skavtski organizaciji. Služijo z zgledom, znanjem in časom, skrbijo za vzgojo skavtskih vrednot ter ustvarjajo varno, spodbudno in vključujoče okolja za vse člane.
SKUPNOST
Voditelji živijo v skupnosti, skupini odraslih, ki jih druži namen, cilj. Za rast vsakega mladega člana, ki jim je zaupan, je odgovorna celotna skupnost voditeljev, zato se redno srečujejo in načrtujejo. Skupaj še naprej tudi rastejo: kot posamezniki in vzgojitelji.
VZGOJITELJI
Voditelji svet spreminjajo preko vzgoje, zato se udeležujejo tabornih šol in drugih usposabljanj. Ta jim omogočajo, da dobro poznajo metodologijo veje, v kateri delujejo, in skavtski metodološki predlog nasploh. Svoje znanje delijo v skupnosti voditeljev in tako omogočajo predajanje znanja.
Vzgojni načrt stega
Skupnost voditeljev sledi vzgojnemu načrtu stega, ki je temeljni dokument, v katerem skupnost voditeljev zastavlja in preverja cilje, vsebine in metode dela z mladimi v posameznem stegu. Pri pripravi VNS voditelji analizirajo širše okolje in potrebe mladih ter si zastavijo specifične cilje.